Uncategorized

Jackpoty

POJĘCIA PODSTAWOWE

Jackpoty, czy jak wolicie, kumulacje, to przede wszystkim prawdziwy wabik na graczy. Powiedzmy sobie szczerze, nic nie kusi tak bardzo jak ogromne wygrane po które możemy sięgnąć, a tym właśnie, bardzo generalizując, są jackpoty. Dzielimy je na te stałe oraz progresywne, ale celem obu jest zapewnienie jak najwyższych zwycięstw, które zdobędziemy najczęściej poprzez wylosowanie w maszynie slotowej bądź wideo pokerze, najbardziej wartościowego układu. W Polsce symbolem rozwiązania progresywnego jest popularne Lotto.

  • Kumulacja – z ang. Jackpot. Czyli największa dopuszczona w grze wygrana, uzyskana za zdobycie najcenniejszego układu,
  • Jackpot stały – Określona na stałe maksymalna stawka do wygrania w danym slocie, np. 50 000 żetonów (żetony można zamienić na odpowiednie waluty),
  • Jackpot progresywny – Kumulacja, która zostaje zwiększona za każdym razem, gdy dany gracz obstawi. Najczęściej takie rozwiązanie stosowane jest we wszystkich kasynach udostępniających grę, dzięki czemu zliczane są wszystkie zakłady, a główna wygrana stale się poszerza,
  • Kasyna internetowe dopuszczają istnienie jackpotów w grach slotowych oraz wideo pokerze.

Licznik jackpota progresywnego

Suma konkretnego jackpota wyświetlana jest jako konkretna kwota pieniężna w określonej walucie. Zwykle kumulacja może być wygrana tylko wówczas, gdy gracz zdobywa zwycięski układ związany z najbardziej cenionymi symbolami, dla przykładu będzie to poker królewski w wideo pokerze lub pięć najdroższych symboli (cytryny, wiśnie, siódemki itd.) w maszynie slotowej. Gdy jackpot zostanie wygrany, stan konta resetuje się do minimalnego poziomu i zaczynamy rozgrywkę od nowa, co oznacza, że im dłużej gramy, tym więcej pieniędzy pozostanie do zgarnięcia. Kwota dostępna do wygrania wzrasta za każdym razem, gdy ktoś zagra na połączonych do siebie slotach. Taka kwota ustalona jest zawsze przez samo kasyno. Dla przykładu, w grze w której procent zwrotu do kasyna wynosi pięć, na jackpot przekazany może zostać jeden procent (czyli jedna piąta zysków). Warto przekazywać część zysku, bo przyciąga to graczy. Co kusi ich w szczególności? Są to trzy kluczowe powody: ekskluzywność takich gier (jest ich zwykle mało o których można powiedzieć, że połączone są z innymi kasynami), stale zmieniający się stan licznika, który zwykle wyświetlany jest na dużym ekranie, podkreślając rangę zdarzenia oraz co jest najważniejsze, ogromne kwoty w tych jackpotach, które mogą odmienić życie każdego gracza.

(fot. Przykładowy licznik jackpota w Mega Fortune)

Kwalifikowanie do jackpota

Zwykle jedynie gracze obstawiających za maksymalną stawkę w każdej rundzie, mogą liczyć na wygranie maksymalnego jackpota. Jednakże wszyscy zainteresowani, bez względu na to za jakie stawki zagrają, zakwalifikują się do wydarzenia ogólnego, czyli mogą walczyć o kumulację. Wynikiem tego jest podział wysokości wygranych i naturalnie, stawki, które dzięki temu można wygrać. Jeśli gra wymagać będzie użycia dziesięciu (10) żetonów do kwalifikowania się, spowoduje to przejście na wyższy poziom, w przeciwieństwie do przypadku, w którym użyjecie tylko pięciu (5) żetonów.

Punkt przełomowy jackpota

W niektórych grach, jak w wideo pokerze, blackjacku czy Caribbean Stud Poker, jest możliwe, by wdrożyć optymalną strategię, bazując na frekwencji wypłat dla graczy dzielonej przez szanse na wywalczenie tej wypłaty. Ponieważ jackpot progresywny stale rośnie, w pewnym momencie osiąga punkt przełomowy, w którym każdy zakład rozpoznawany jest jako pozytywny, czyli o większej szansie na zwrot gotówki dla gracza (z ang. RTP), innymi słowy, wynosi więcej niż 100%. Jeśli jackpot nie osiągnie takiego poziomu, szansa na zwrot do gracza jest oczywiście mniejsza (negatywna). Na dłuższą metę, z optymalną strategią, gracz może osiągnąć profit wyłącznie poprze udział w jackpotach progresywnych, które przekroczyły opisany wyżej poziom, jednakże przez „dłuższą metę” rozumiemy tu wyliczenia o których raczej nie pomyślicie, bo dotyczą dziesiątek tysięcy kolejnych gier.

Wiele kasyn udostępnia możliwość gry w różnych walutach. W takim przypadku punkt przełomowy jak również procent zwrotu do gracza może się zmienić, w zależności od tej właśnie waluty. Dzieje się tak, ponieważ wartość jackpota może się przeliczać pomiędzy walutami, dlatego ta sama kwota może zostać wypłacona, bez względu na to w jakiej walucie gramy. Nie dotyczy to jednak stawek, które dobierają gracze. Dlaczego? Rozważcie grę, która wypłaca jackpoty w wysokości $1000, €900, £700, ale wymagają do tego odpowiednio jednego dolara, jeden euro i jednego funta. W takich przypadkach, jest to korzystne dla gracza z walutą w dolarach, ponieważ stawka niezbędna do kwalifikacji jest mniejsza niż w pozostałych przypadkach. Dzięki temu punkt przełomowy będzie niższy a procent zwrotu do gracza (RTP) wyższy, korzystając z dolarów. Warto odnotować, że obliczenie tego punktu nie jest proste w grach slotowych, ponieważ procent zwrotu zwykle nie jest znany graczowi.

Wspomnimy także o rodzajach jackpotów, które występują w otoczeniu internetowym. W zależności od dystrybutora i producenta gier otrzymujemy kilka wariacji dotyczących walki o najwyższe potencjalne wygrane. Możliwości w istocie jest dużo, ponieważ bazują nie tylko na regulacjach twórców, ale także na ustaleniach poszczególnych kasyn. Poniżej podajemy trzy klasyczne rozwiązania (trzech producentów z ich grami), które spotkacie na swojej drodze i które powinny zainteresować w szczególności.

(fot. Przykładowa wygrana w znanym slocie)

  • To producent gier o bardzo klasycznym wyglądzie, które śmiało można nazwać jednorękimi bandytami, jakie spotykaliście w latach 90-tych w pubach i barach. W ich przypadku jackpot jest stały i bazuje na jasno określonej kwocie. Dla przykładu maksymalna wartość żetonów (gotówki) wyniesie tutaj 5 000. Z takich – lub podobnych – rozwiązań skorzystacie w grach z serii Novoline jak chociażby Book of Ra, Sizzling Hot (także w wersji Deluxe na telefony) czy Royal Treasures.
  • To z kolei producent, który najczęściej udostępnia najwyższe możliwe jackpoty na rynku, często sięgające nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Ich kumulacje połączone są do konkretnych gier w różnych kategoriach, slotach klasycznych, zdrapkach i oczywiście wideo slotach. Tytułami, które w internecie robią największą furorę i dają potężne zastrzyki finansowe są Mega Fortune (także wersja Dreams na urządzenia mobilne), Hall of Gods, Arabian Nights, Geisha Wonders, Cosmic Fortune bądź Mega Joker.
  • W ich przypadku mówi się o dotychczasowych wygranych sięgających pół biliona dolarów. Także oferują niezwykłe sloty i progresywne jackpoty, do tego dzielone na odpowiedniki Mega, Major, Minor i Mini, co pozwala graczom na grę nie tylko przy użyciu maksymalnych stawek przy każdym spinie. Popularne gry, które dostarczą najwięcej pieniędzy? The Dark Knight (bazujący na popularnym Batmanie), Caribbean Draw Poker, Mega Moolah i wszystkie jego odmiany, Major Millions Progressive, Roulette Royale czy King Cashalot.

Jak widzicie sami, jackpoty dają ogromne możliwości i powiązane jest z nimi mnóstwo zagadnień o których warto pamiętać, biorąc udział w rozrywce slotowej czy wideo pokerze.

Previous ArticleNext Article