Zakłady

Zakłady Bukmacherskie

CZYM SĄ ZAKŁADY BUKMACHERSKIE

Zakłady sportowe czy inaczej bukmacherskie polegają na typowaniu rezultatu wybranego – bądź wybranych – zdarzenia. Standardowo obstawić można zwycięstwo, porażkę bądź remis, ale jest to częściowo uzależnione od możliwości danego operatora, który taką ofertę może poszerzyć [co opisaliśmy w dalszych punktach – przyp.red]. Pojęcie to podchodzi pod zdarzenia losowe, ponieważ obstawiający nie ma możliwości wpływu na wydarzenia, które wybrał. Potencjalna wysokość wygranej w całości zależna jest od kursów, który ustalił bukmacher. Będzie on wyższy w zależności od stopnia podejmowanego ryzyka, tj. jeśli postawimy na faworyta wydarzenia, proporcjonalnie wygramy mniej, niż gdybyśmy wytypowali zdarzenia o małym prawdopodobieństwie sukcesu. Zakłady bukmacherskie mają jednak to do siebie, że duża nieprzewidywalność wydarzeń wpływa na ich atrakcyjność i otwiera wiele możliwości.

Na rozgrywkę możemy się skusić zarówno pod kątem gry stacjonarnej jak również w internecie. Obie pozycje mają swoje plusy, chociaż niewątpliwym atutem, świadczącym na korzyść rywalizacji w świecie wirtualnym jest znacznie większa paleta wyboru dyscyplin, promocji,  samych kursów i innych.

DYSCYPLINY

Temat dyscyplin na które możemy obstawić jest szalenie rozległy. Wiadome jest, że im więcej ich mamy do obstawiania, tym lepiej dla nas, stąd też spoglądamy na oferty zakładów sportowych, które poszerzają swoją paletę do maksimum. Najpopularniejszymi dyscyplinami, obstawianymi w Polsce jest piłka nożna (Liga Mistrzów, Premier League, Primera Division, Bundesliga, Ekstraklasa, Serie A czy Ligue 1), tenis (Kluczowe wydarzenia ATP, WTA, Challangers), koszykówka (Tauron Basket Liga, NBA, Euroliga, Eurocup), siatkówka (Plus Liga, Orlen Liga, Liga Mistrzów i ligi zagraniczne), ale także hokej na lodzie, piłkę ręczną, boks, skoki narciarskie czy sporty zimowe generalnie, baseball, futbol amerykański i pozostałe. Generalnie jest tu pełne pole do popisu dla każdego bukmachera, to on decyduje, które produkty można i warto wdrożyć do oferty. Większość operatorów udostępnia od pięciu, nawet do pięćdziesięciu różnych dyscyplin, po czym zestawienie uzupełnia jeszcze o wydarzenia bieżące, jak np. Olimpiady czy gale boksu czy MMA. W Polsce dla przykładu organizowane imprezy KSW powinny mieć swoje osobne zakładki, szczególnie, że tu niezwykle popularne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

A jeśli to nadal będzie dla was zbyt mało, to warto interesować się zdarzeniami nietypowymi, zakładami na to kto dla przykładu obejmie urząd prezydencki, jaki muzyk zwycięży podczas Eurowizji, kto otrzyma Oscara [świetną promocję z tej okazji udostępnił Betsson, u którego mogliśmy postawić na wszystkich poszczególnych zwycięzców – przyp.red], czy także, co zyskuje coraz większe znaczenie, jakie zakłady sportów elektronicznych warto wybrać. Jeśli gracie w takie gry jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy inne znane tytuły, powinniście na to zwrócić uwagę. To fajne urozmaicenie, które może zainteresować każdego, bez względu na wiek.

ZAKŁADY SPECJALNE

Różnorodność oferty dotyczy także zakładów dodatkowych. Tylko od samego bukmachera zależy, jak wiele różnych zdarzeń dostaniemy i jak bardzo atrakcyjne one będą. Standardowo obstawiamy na to, kto wygra, zremisuje bądź przegra, ale jest to tylko wierzchołek góry lodowej, a cała reszta widoczna jest dopiero „pod wodą”. Najpopularniejsze mecze sportowe czy wydarzenia ogólne, mogą mieć nawet ponad 200 ekstra opcji, na które zagracie. Do każdego odpowiednio dodano kursy i zmodyfikowano je w zależności od wydarzenia. Tak też, podając kilkanaście standardowych przykładów, zagramy na to, że w razie remisu, zakład jest nieważny, na liczbę bramek, rezultat do połowy, dokładny wynik (z wieloma opcjami, zagramy na dokładne 1:0, ale może też być… 7:3 podbijając stawki do niebotycznych sum), liczbę bramek (wiele rozwiązań od powyżej 0,5 bramki, do poniżej 4,5 itd.), liczbę goli w pierwszej połowie, dokładne rezultaty w tym samym czasie. Co więksi analitycy spróbują swoich sił w typowaniu kto może strzelić bramkę bądź ile tych goli wywalczy. Jak już wspomnieliśmy, taka paleta „barw” jest szalenie duża i zależy od tego, jak prezentują się zakłady sportowe na stronie, którą wybraliśmy.

KURSY

Nazwa tego poddziału nie jest przypadkowa. Kursy bowiem to być może najważniejszy czynnik na który uwagę zwracają gracze przy wyborze odpowiedniego bukmachera. Ich wysokość stanowi o sile danego wydarzenia. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, ich wysokość zależna jest od stopnia prawdopodobieństwa wygranej danej drużyny. Przykładowo niewielki kurs znajdziemy na wygraną Bayernu Monachium z Legią Warszawa, ale gdy wicemistrz Polski zmierzy się z Lechem Poznań, sytuacja ta wygląda już zupełnie inaczej.

Kursy ustalane są głównie na podstawie różnic sportowych i samego prawdopodobieństwa sukcesu danej pozycji. Wpływają także na to czynniki dodatkowe, jak kontuzje, historia wydarzeń pomiędzy tymi zespołami, obecna forma, to jak kluby wypadają w domu i jak na wyjazdach oraz wiele innych. Warto takie dane sprawdzać na stronach operatorów, ci co lepsi udostępniają je jako wsparcie analiz.

Nadmienimy także, że nasze kupony mogą przyjmować różne formy: pojedyncze, łączone oraz systemowe, co jest zależne od ich ilości i naszych preferencji. To czy zagracie popularne „single” czy będziecie wybierać więcej zdarzeń, zależy od was i ma wpływ na wysokość kursów. Tak samo my wybieramy ile chcemy zagrać, może to być przykładowo 0,50 PLN, ale mogą być sumy bardzo wysokie, liczone w tysiącach.

WERSJA LIVE

Zakłady bukmacherskie mogą występować także w wersji „Live”, czyli „Na żywo”. Dzięki temu będziemy mogli obstawiać nawet wówczas, gdy interesujące nas wydarzenie już się zaczęło, a nam bardzo zależy na udziale w nim. Atuty tego narzędzia są niezaprzeczalne, bo możemy przez całe spotkanie obserwować przebieg i formę drużyn, analizować co się może zmienić i typować nawet w 90 minucie (jeśli to piłka nożna). Atutem jest także obsługa spotkania przez specjalnie wyselekcjonowaną kadrę, która ustala kurs w zależności od pozostałego czasu czy wyniku, jaki właśnie widzimy.

Z takiej wersji – jak również z tej mobilnej, na nasze tablety i smartfony – korzysta coraz więcej osób, dlatego bukmacherzy aktualizują oferty i włączają taki sposób gry także u siebie.

PROMOCJE

Promocje w zakładach sportowych to zjawisko całkowicie powszechne. O ile u bukmacherów stacjonarnych takich opcji jest niewiele, lub wcale, to w internecie zasypywani jesteśmy niesamowitymi dodatkami, poczynając od bonusu od pierwszej wpłaty. W ten sposób możemy podwoić gotówkę, którą zostawimy na zakładach sportowych. To oczywiście tylko jedno wyjście z wielu możliwych. Popularnymi promocjami są dla przykładu:  zwroty w razie przegranego zakładu do określonej stawki, loterie z nagrodami w formach biletów na wydarzenia sportowe czy koszulki klubowe. Nie brakuje też gwarancji i tzw. ubezpieczeń, które wykorzystamy jeśli nie jesteśmy pewni naszych analiz i złożonego kuponu.

Sporo? No to do dzieła!

Previous ArticleNext Article